Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Żołnierzy z Monte Cassino
w Polanicy Zdroju

logo szkoły


Sztandar szkolny


Herb
Polanicy Zdroju
www.polanica.pl

O naszym mieście

Monitoring  w szkole

 

    Patron szkoły „Żołnierze z Monte Cassino”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Polanicy Zdroju z inicjatywy młodzieży  i nauczycieli przyjęła imię Żołnierzy z Monte Cassino dnia 13. grudnia 1997r. Drugiego maja 1998 roku odbyła się ceremonia wręczenia szkole sztandaru. Zaproszono na nią wielu gości: Kombatantów, władze miast   i gminy, władze oświatowe oraz młodzież z innych zaprzyjaźnionych szkół.

Przygotowania do w/w uroczystości rozpoczęły się już we wrześniu 1997r. i w ramach nich nawiązaliśmy kontakty za stowarzyszeniem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z siedzibą w Londynie oraz Związkiem Karpatczyków w Warszawie.

Dzięki szczególnemu zaangażowaniu prezesa Zarządu Głównego Związku majora Tadeusza Czerkawskiego otrzymaliśmy literaturę i filmy video, z których czerpaliśmy wiadomości o walkach jakie stoczyli nasi kandydaci na Patronów w czasie II wojny światowej.

Kontaktowaliśmy się ze szkołami noszącymi imię bohaterów tej wielkie bitwy włoskiej, która w znaczący sposób wpłynęła na losy II wojny światowej.

Porozumieliśmy się również z 22. Brygadą Piechoty Górskiej   w Nysie i Batalionem Górskim z Kłodzka, które to jednostki przejęły tradycje karpackie, aby je propagować i wcielać w życie w codziennej służbie dla Ojczyzny.

Kontakty te podtrzymujemy nadal rozszerzając je na różnych płaszczyznach. Są one z pewnością intensywniejsze w miesiącu maju,  w czasie kolejnych rocznic tej wielkiej bitwy

Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć bardzo aktywnie    w życiu Rodziny Karpackiej. W tym miejscu należy wspomnieć, że byliśmy inicjatorami i organizatorami I-ego i II-ego Ogólnopolskiego Sejmiku Młodzieży Karpackiej, które odbyły się w naszej szkole w 1998r. i w 1999 roku. Nie zaniedbują nas również nasi kochani Kombatanci, którzy chętnie odwiedzają naszą piękną miejscowość. W czasie spotkań dają nam, namacalne świadectwo patriotyzmu   i troski za losy Ojczyzny, ale także niesamowitej witalności, radości i optymizmu. Kontakty te są dla nas zawsze fantastycznym świętem, w czasie którego ulega przewartościowaniu nasze dotychczasowe życie, a dzięki temu staje się ono pełniejsze i rozumniejsze.

Przygotowała pani mgr Beata Muziewicz

nauczyciel historii, opiekun sztandaru szkoły

Gazeta

Szkolny Duszek

 

Klubu Młodego Przyrodnika

Wyjazd do Wrześni
IV Sejmik Karpacki

Dyktanda

PRZYJAŹŃ 
POLSKO - CZESKA

PRZYJAŹŃ 
POLSKO - NIEMIECKA

Ciekawe strony

Ochrona Środowiska
w naszej szkole

Monte Cassino

więcej

Główna strona        wycieczki       sport w szkole      pracownicy szkoły      oddział klasy 0         plan_lekcji      patron_szkoły      dyskoteki        kalendarz_szkoły      Wielka_Orkiestra_Ś.P.         mikołajki         o_szkole         galeria zdjęć       aktualności         statut szkoły      nauczyciele       adres      opieka_szkolna      biblioteka