logo szkoły


Sztandar szkolny


Herb
Polanicy Zdroju
www.polanica.pl

O naszym mieście

Monitoring  w szkole

<<<<<<< Druga strona Czwarta strona>>>>>>
IX  Polanicki Bieg Trzeźwości
2015

 
Rozpoczęcie roku szkolnego
2015/2016

          Beztroski czas wakacji  już minął. Szkoła znów zaprasza wszystkich uczniów - tych małych i tych większych . Przed nimi dziesięć miesięcy wzmożonej nauki, pracy i zabawy.
         Jednym z najważniejszych wydarzeń w każdej szkole jest oficjalne nadanie Pierwszakom statusu ucznia klasy pierwszej. Sam moment Ślubowania jest niezwykle uroczysty dla samych Pierwszaków, ich rodziców jak i dla całej społeczności szkolnej. To ważne wydarzenie odbyło się w naszej szkole 1 września wraz z Rozpoczęciem Roku Szkolnego 2015/2016. Uroczystość prowadził przewodniczący szkoły Michał Lekan oraz uczniowie z klas IV. Naukę w pierwszej klasie rozpoczęło 56 dzieci. W czasie uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Był to ich pierwszy egzamin przed rodzicami, nauczycielami i starszymi kolegami - zdali go bardzo dobrze. Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę deklarując swoją wolę godnego reprezentowania szkoły, dbania o jej wizerunek, poszanowania obowiązujących w szkole praw oraz prezentowania postawy wzorowego ucznia. W dalszej części Dyrektor szkoły Dariusz Kłonowski, poprzez symboliczne dotknięcie piórem pasował uczniów na pierwszoklasistów. Na zakończenie Ślubowania rodzice wręczyli uczniom rożki obfitości. Całej uroczystości towarzyszyła atmosfera wielkiej radości. Dzień 1 września na długo zostanie  w pamięci wszystkich uczniów i rodziców.

                                                                                          B.Rozwadowska

Zakończenie roku szkolnego
2014/2015

Wycieczka do Wrocławia - ZOO
klasy pierwsze


21 maja uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do ZOO.
Na początku zwiedzili Afrykarium, gdzie przenieśli się w cudowny świat afrykańskiej przyrody. Największą atrakcją okazał się podwodny tunel ze szkła, gdzie można było podziwiać rekiny, płaszczki, żółwie oraz różnorodne ryby pływające nad głowami zwiedzających. Obok przesympatycznych manatów, hipopotamów, pingwinów czy kotików afrykańskich nie zabrakło groźnie wyglądających krokodyli. Po opuszczeniu Afrkarium pierwszoklasiści odwiedzili pozostałych mieszkańców wrocławskiego ZOO.

Wycieczka do Pragi


         Dnia 20 maja b.r, punktualnie o godzinie 8:30, klasa VA, VB oraz VI A stawiły się na zbiórce przed szkołą. Czekaliśmy na przyjazd autobusu, który miał zawieźć nas do Czech i tym samym rozpocząć niesamowitą i długo wyczekiwaną, trzydniową wycieczkę do Pragi i okolic. Na szczęście nie musieliśmy długo czekać- transport przyjechał punktualnie, nikt się nie spóźnił, a zajmowanie miejsc w autobusie przebiegło sprawnie i bez większych incydentów (to był chyba wynik dobrego humoru, biorącego się zapewne m.in. z odpowiedniej godziny wyjazdu i spokojnego poranka).
           Droga przebiegła bezproblemowo. Najpierw odwiedziliśmy Adrszpaskie Skalne Miasto, gdzie podziwialiśmy piaskowcowe skały, które na przestrzeni wieków przybrały piękne kształty. Pomimo co chwila powracającego deszczu, udało nam się popłynąć łódką po urokliwym jeziorku- trzeba przyznać, że nasz wioślarz miał wyborne poczucie humoru i zabawiał nas opowiadając różne żarty. Ze Skalnego Miasta wyszliśmy weseli, ale już nieco zmęczeni spacerem. Jednak nie dane nam było jeszcze w pełni odpocząć! Czekał jeszcze Jiczyn, czyli miasto znanej i lubianej, bajkowej postaci Rumcajsa.
            Po zwiedzeniu miasta nie pozostało nam już nic innego, tylko dojazd do ośrodka i obiadokolacja (z której, no cóż, nie byliśmy jakoś specjalnie zadowoleni. Czesi zdecydowanie gustują w innych potrawach niż my!). Oczywiście nie mogliśmy odpuścić sobie wieczornych rozmów i zabaw. Od czego są wycieczki!
            Następnego dnia, o godzinie 8:30 zebraliśmy się na śniadaniu, a już o godzinie 9:15 wyjeżdżaliśmy do Pragi. Zwiedzaliśmy tam m.in. Hradczany, katedrę św. Wita, Malą Stranę, Most Karola, Plac Wacława i dzielnicę żydowską. Wszyscy uważnie słuchaliśmy przewodnika i podążaliśmy za nim, bo inaczej zgubilibyśmy się w tłumie turystów, nie tylko z Europy. Już nieco zmęczeni i głodni, dostaliśmy godzinę czasu wolnego, na twórcze roztrwonienie posiadanych przez nas Koron. Praga nas nie zawiodła- wszyscy uśmiechnięci wspominaliśmy obejrzane zabytki i spotykanych turystów z całego świata.
           Potem czekała nas jeszcze wyprawa do sklepu, żeby kupić prowiant na drogę. Wtedy już zupełnie wycieńczeni wróciliśmy do ośrodka. Kolejna obiadokolacja wypadła gorzej niż poprzednia, ale przynajmniej nie głodowaliśmy :)
            Kolejny dzień, był ostatnim spędzonym w Czechach. Zjedliśmy śniadanie, spakowaliśmy się i ruszyliśmy w drogę powrotną. Nasze nauczycielki zadbały, żebyśmy mieli suchy prowiant, za co bardzo im dziękujemy.  Jednak atrakcje jeszcze na nas czekały! Najpierw pojechaliśmy na zwiedzanie ruin zamku Trosky, który wybudowany został na szczycie starego wulkanu. Jedna z wież została udostępniona dla zwiedzających- rozpościerał się z niej naprawdę piękny widok na okolicę! Chwilka czasu dla nas, a potem kolejny obiekt do zwiedzania- Dolomitowe Jaskinie Boszkowskie. Kupiliśmy kilka pamiątek i zeszliśmy pod ziemię. Jaskinie były naprawdę piękne- stalagmity, stalagnaty… oraz wiele, wiele innych, prześlicznych nacieków skalnych. To było coś, co warto zobaczyć!
           Jaskinie zakończyły naszą podróż po Czechach- wsiedliśmy do autobusu . Wtedy okazało się, że czeka nas jeszcze jedna niespodzianka-test z wiadomości, które w trakcie wycieczki przekazywał nam przewodnik. Zwycięzcy otrzymali maskotki Rumcajsa. Tematyczna pamiątka! Do Polski i Polanicy dojechaliśmy dokładnie o godzinie 17:00, czyli wcześniej niż się spodziewaliśmy. Wycieczka (dla klasy VI- niestety już ostatnia) w pełni się udała!

Hanna Majewska VI A

Obchody 70 rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej


            Nasza szkoła organizatorem Miejskich Obchodów 70. rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej
      Dnia 10 maja 2015 roku w Teatrze im. Mieczysławy Ćwiklińskiej uczniowie naszej szkoły podjęli szacownych Gości, a wśród nich byli: Kombatanci II wojny, niestety już bardzo nieliczni, Włodarze Miasta na czele z burmistrzem – Jerzym Terleckim, Radni, Mieszkańcy Polanicy i Kuracjusze. Przybyły także poczty sztandarowe Szkół i Organizacji działających na terenie Polanicy-Zdroju. Pretekstem spotkania było uczczenie 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dodać należy, że poprzedzone ono było Mszą Świętą w intencji tych, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli w czasie tego najstraszniejszego w skutkach konfliktu zbrojnego. Zaraz po mszy przedstawiciele władz ruszyli na Cmentarz Komunalny, aby złożyć kwiaty na grobach żołnierzy odznaczonych Krzyżami Virtuti Militari. W tym czasie pozostali uczestnicy przeszli do Teatru Zdrojowego, gdzie odbyć się miała dalsza część uroczystości.
         Punktualnie o 11.30 prowadzący, uczniowie Emilia Kostrzewska i Dariusz Bzdyra rozpoczęli oficjalną część programu. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Państwowy, po czym przemówienia nawiązujące do trudnej przeszłości wygłosili: dyrektor szkoły Dariusz Kłonowski i burmistrz Jerzy Terlecki. Następnie rozpoczęła się część artystyczna pod znamiennym tytułem: „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy” odnoszącym się do roli Polski w Europie zarówno w czasie wojny, jak również w okresie trudnych lat powojennych oraz obecnie.
     W programie tym nic nie znalazło się przypadkowo. Tekst przewodni łączył się z fragmentami wierszy, pięknymi pieśniami oraz obrazami przedstawianymi na ekranie w trakcie recytacji, czy występu chóru. Kolejne prezentacje recytatorów, występy naszych młodych wirtuozów i cudowny śpiew chórzystów naszej szkoły wspomagany przez Chór Tarantella z Dusznik Zdroju budowały dramaturgię i wyzwalały niesamowite emocje oglądających. Tworzenie „Ogrodu Pamięci” przez uczniów miało uzmysłowić dorosłym, jak ważnym elementem w wychowaniu młodego pokolenia jest przypominanie wydarzeń z czasów wojny po to, aby młodzi wiedzieli, ile kosztowała wolność, którą teraz mogą się cieszyć. Szczególne wrażenie zrobiły bukieciki kwiatów składane w Ogrodzie Pamięci przez najmłodszych, czyli przedszkolaków, którzy potem wykonali wspaniały taniec pełen kunsztownych figur. A po tym punkcie programu nastąpił podniosły finał, czyli odśpiewanie przez wszystkich zgromadzonych „Ody do radości”, która swoją ekspresją na dobre rozładowała dramaturgię pierwszej części programu.
     W tym miejscu chciałabym podziękować Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Beata Muziewicz

Konkurs o Solidarności  - 2015



 

       Spektakularny sukces Młodych Historyków z naszej szkoły.
Dnia 28 marca 2015 r. reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie: Dariusz Bzdyra, Jakub Wołoszczuk i Rafał Mielniczuk, wzięła udział w Konkursie Historycznym „Od Solidarności do III Rzeczypospolitej”, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu.
       Był to już etap wojewódzki i naszym uczniom przyszło zmierzyć się ze skomplikowanymi zadaniami dotyczącymi tak bardzo trudnego okresu najnowszej historii Polski.
Dodatkowym utrudnieniem w przygotowaniach do Konkursu był fakt, że na lekcjach historii jeszcze nie omawiali tych zagadnień, więc musieli tym więcej czasu i zaangażowania włożyć w to przedsięwzięcie. Ale trud się opłacił, bo Nasi Chłopcy zdobyli I miejsce, pokonując w finale, w sposób zdecydowany, swoich rywali ze szkół z Wrocławia, Tyńca, Nowej Rudy i innych.
      Gratuluję w tym miejscu „Moim Młodym Historykom” i życzę Im wielu sukcesów tej rangi.
Beata Muziewicz, nauczyciel historii i języka polskiego

3 maj 2015



 

      Dnia 30-go kwietnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie, które przygotowali uczniowie  klasy Va pod opieką wychowawcy. Celem uroczystości było zapoznanie widzów z historią i ideą świąt przypadających na trzy pierwsze dni maja.
       Prezenterzy telewizyjni (w tej roli Krzysztof Ciosek i Kuba Michalski) z zachowaniem wszelkich reguł dziennikarskich przybliżyli nam historię Święta Ludzi Pracy i Święta Flagi obchodzonego od 2004 roku, a następnie zaprosili widzów do obejrzenia przedstawienia – lekcji historii z udziałem... Personifikacji Konstytucji 3 Maja (wspaniała rola Julii Banovič), która ukazała znaczenie tej ustawy zasadniczej w czasach, kiedy ją uchwalano.
      Rolę Konstytucji 3 Maja w kształtowaniu państwa polskiego po 123. latach zaborów przybliżyli nam „nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Warszawskiego ( w tych rolach: Justyna Sroka, Wiktoria Janowicz i Kasia Pezda), których do rozmowy w studio zaprosili nasi dziennikarze. Piękna pieśń o Ojczyźnie zaśpiewana przez duet: Natalia Bilska i Justyna Łuczko dopełniła całości.
      Z pewnością ta krótka merytoryczna uroczystość pozwoliła uczniom naszej szkoły w świadomy sposób rozpocząć świętowanie kolejnych dni maja. A wszyscy uczniowie klasy Va dzięki przedstawieniu „połknęli scenicznego bakcyla”.

Beata Muziewicz

Konkurs matematyczny 2015



 

 
Deutsch – Wagen – Tour
 Warsztaty lingwistyczne z języka niemieckiego



 

      We wtorek 21. kwietnia 2015 roku  odbyły się w naszej szkole wyjątkowe lekcje
z języka niemieckiego dla klas IV – VI, które przeprowadziła lektorka z ogólnopolskiego programu DEUTSCH-WAGEN-TOUR pani Hanna Krężlewska.
   
   Gry i zabawy taneczne, liczne konkursy wiedzy, nietuzinkowe zajęcia z różnymi przedmiotami - umiliły nam czas i pozwoliły na doskonalenie umiejętności językowych. Rywalizacja dodała uczniom energii, by okazać się najlepszym w zajęciach germanistycznych. Nasi uczniowie mieli szansę wykazać się już nabytą wiedzą z języka niemieckiego, a poprzez różnorodne gry i zabawy nauczyć się czegoś zupełnie nowego.
         
Warsztaty  uświadomiły uczniom, że warto uczyć się języka niemieckiego.             Jednym z ważniejszych powodów jest sąsiedztwo i ścisłe kontakty gospodarcze, naukowe i kulturalne Polski oraz Niemiec. Znajomość języka niemieckiego zwiększa szansę na zdobycie atrakcyjnej pracy w Niemczech, jak również w Polsce oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów z naszym zachodnim sąsiadem.
            
Atrakcyjne nagrody – ufundowane przez DEUTSCHWAGENA - aktywizowały do pracy i pozostały świetną pamiątką. Mamy nadzieję na kolejne spotkania i ponowne warsztaty, gdyż najlepsze efekty kształcenia daje nauka połączona z dobrą zabaw
   Życzę wszystkim uczniom sukcesów oraz wytrwałości w nauce języka niemieckiego. To chyba „Jasne, że klar!”

 

Konkurs recytatorski

Poezja to mówiące malarstwo ,
a malarstwo -– milczaca Poezja”
 
Simonides



 

    

        Tradycją Szkoły Podstawowej nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino w Polanicy- Zdroju jest organizowanie konkursów recytatorskich. I właśnie 4 maja 2015r. odbyła się kolejna edycja VIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Zwierzęta w Poezji”, którą przygotowała B. Rozwadowska, J.Szczeblewska. i T. Nowak. Celem konkursu jest popularyzacja poezji jako szczególnej formy wypowiedzi, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka, a przede wszystkim rozwijanie zdolności recytatorskich.  W konkursie wzięło udział 48 uczniów w trzech kategoriach. Uczniowie reprezentowali następujące szkoły:

Szkołę Podstawową Stowarzyszenia „Edukator”,
Szkołę Podstawową im. Orła Białego ze Szczytnej,
Szkołę Podstawową nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino z Polanicy – Zdroju,
Szkołę Integracyjną w Szalejowie Górnym,
Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im.B.Czecha i H. Marusarzówny                      z Dusznik – Zdroju,
Funkcję konferansjerów podczas konkursu pełniły – Hanna Majewska i Zuzanna

Przesłuchania odbyły sie w 3 kategoriach wiekowych. Na ocenę jury miały wpływ następujące czynniki:
- interpretacja utworu
- dykcja
- ogólny wyraz artystyczny wiersza dostosowanego do wieku dziecka

Jury w składzie: Barbara Terlecka, Edyta Tymeńska i Elżbieta Bokun wyłoniło następujących zwycięzców:

Klasa I

I miejsce            Patrycja Szajter      Szkoła Integracyjna Szalejów Górny
II miejsce          Jga Nonas               SP nr 2 Polanica – Zdrój
III miejsce         Dagmara Jaszczur  SP z Oddziałami Integracyjnymi Duszniki – Zdrój
wyr    Michał  Bitnerowski    SP Szczytna
wyr.   Weronika Witek          SP Szczytna

Klasa II

I miejsce          Emilia Tracz            Szkoła Integracyjna Szalejów Górny
II miejsce        Anna Pinkas             SP nr 2 Polanica – Zdrój
III miejsce       Patrycja Rybka         Szkoła Integracyjna Szalejów Górny
wyr.     Aleksandra Muc           SP nr 2 Polanica – Zdrój
wyr.     Nicole    Kędzierska    SP nr 2 Polanica – Zdrój

Klasa III

I miejsce      Zuzanna Polańska       SP Stowarzyszenia Edukator Polanica - Zdrój
II  miejsce    Jagoda Szuba - Paszkiewicz     SP nr 2 Polanica – Zdrój
III miejsce   Grzegorz Jania    Szkoła Integracyjna Szalejów Górny
wyr.      Walczuk Martyna    SP Stowarzyszenia Edukator Polanica - Zdrój
wyr.     Agata Pawlicka        SP nr 2 Polanica – Zdrój

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wyróżnieni – nagrody. Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom za wspaniałe przygotowanie dzieci, a wszystkim uczestnikom  i gościom za serdeczność i atmosferę sprzyjającą artystycznym dokonaniom. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!                                                                                                                                            B.Rozwadowska  

Jasełka 2014

”…Bo nadszedł czas i dziecię się zrodziło.
A razem z Nim, maleńka przyszła miłość”



 

     Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach.   Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku dnia 19 grudnia 2014r uczniowie z klas III  przygotowali jasełka, które przybliżyły wszystkim atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

        Betlejemska szopka miała tradycyjną obsadę. Była Maryja, św. Józef, Dzieciątko Jezus, aniołowie, Trzej Królowie, pastuszkowie i cała reszta świty. Wspaniałe stroje, ładna dekoracja, odpowiednio dobrane kolędy   i pastorałki, dopełniły całości.

       Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia   i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela. Każdy  z oglądających mógł chociaż na chwilę "dotknąć" magii świąt.

                                                                    Bogumiła Rozwadowska

 

Wigilia  Ic - 2014

Wesołych Świąt, czyli wigilia pierwszoklasistów…!



 

Dnia 19.12.14 uczniowie klasy I C zgodnie z tradycją Bożego Narodzenia…jak wszystkim wiadomo najpiękniejszych świąt w Polsce, zasiedli przy wspaniale udekorowanym stole. Były życzenia świąteczne i dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, jedzenie słodkości i owocowych  pyszności przygotowanych przez rodziców dzieci. W tym dniu dzieci także obejrzały przedstawienie świąteczne- „ Jasełka” w wykonaniu uczniów klas trzecich. Dzień był bardzo miły, a nastrój zdecydowanie świąteczny… wręcz magiczny.

    Agnieszka Szota

 

Dwujęzyczny Powiatowy Konkurs Mikołajkowy
 2014



 

12 grudnia 2014 w Gimnazjum Publicznym im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku już po  raz drugi odbył się dwujęzyczny angielsko-niemiecki Powiatowy Konkurs Mikołajkowy w którym to udział brali uczniowie naszej szkoły: Hanna Majewska, Zuzanna Kosmala i Rafał Mielniczuk,  przygotowywani przez panią Joannę Jerszyńską Mazur oraz Edytę Rogóż.   
  Przybyłych gości powitał dyrektor Gimnazjum Publicznego w Kłodzku pan Krzysztof Szkudlarek życząc uczestnikom dobrej zabawy, zdrowej rywalizacji oraz wesołych świąt.
    Konkurs rozpoczął się od krótkiego przedstawienia bożonarodzeniowego w języku angielskim pt. „Magiczne drzewko”. Następnie wspólnie zaśpiewano kolędę „Cicha noc” w języku angielskim i niemieckim.
   W świątecznie udekorowanej auli trzyosobowe drużyny zmagały się z 8 zadaniami o tematyce świątecznej, mikołajkowej oraz zimowej - 4 zadania
z języka angielskiego i 4 z języka niemieckiego.
   Atmosfera w trakcie konkursu była bardzo świąteczna, w tle rozbrzmiewały kolędy, a w auli unosił się zapach pierników i mandarynek.
   Hania, Zuzia i Rafał świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami zdobywając tym samym I miejsce.
   Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody językowe.
   Konkurs zakończył się niespodzianką - loterią dla nauczycieli oraz wszystkich uczestników. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie wyszli
z konkursu z prezentami,  uśmiechem na twarzy oraz nadzieją na spotkanie w podobnej atmosferze w przyszłym roku.

 
Mikołaj 2014



 

 

 
Bobolandia – Park rozrywki

 

Z okazji MIKOŁAJEK uczniowie klas trzecich  pojechali na  wycieczkę do Parku rozrywki rodzinnej "Bobolandia" we Wrocławiu. Jest to jeden   z  największych tego typu obiektów  w Polsce  Na dzieci czekało wiele atrakcji: małpi gaj, ogródek z zabawkami, wulkan, trampolina, zjeżdżalnia rolkowa, krokodyl, cymbergaj, dmuchane boisko do gry w piłkę nożną, rowerki i wiele innych atrakcji. Wycieczka bardzo się podobała, dzieci były szczęśliwe   i zadowolone. Niestety  czas szybko mijał... za szybko i trzeba było wracać do  domu. Były to niezapomniane chwile dla naszych uczniów. Długo nie zapomną czasu spędzonego w „ Bobolandii”.

                                                                              B.Rozwadowska


 

 
 

„ Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy”
 

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał program edukacyjny: „Śniadanie Daje Moc”, do którego uczniowie klasy III postanowili przystąpić 6 listopada 2014r. Głównym celem programu IV edycji  było  zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.Uczniowie z pomocą rodziców przygotowali posiłki: soki owocowe, kanapki, sałatki z owoców    i   warzyw, koktajle i zupy mleczne.
Zajęcia upłynęły w radosnej atmosferze, przy muzyce, piosenkach o tematyce promującej zdrowe odżywianie.

   B.Rozwadowska

 
Andrzejki Ic - 2014

Hokus-Pokus, czary- mary…niech się spełnią wszystkie andrzejkowe czary…!



 

      Dnia 28.11.14 uczniowie klasy I C na chwilę przenieśli się w magiczny czas wróżb i czarów. Jak wszyscy wiemy Andrzejki to nie tylko wspaniała zabawa i słodki poczęstunek, to także dobry moment na „ zaplanowanie” swojej przyszłości- tej bliskiej i tej dalekiej. Zatem nasi najmłodsi uczniowie wywróżyli sobie całe mnóstwo przepowiedni, a przy okazji świetnie się bawili przy znanych wszystkim andrzejkowych czarach. I tak były : kartoniki z zawodami , kostka szczęścia, sznurek z supełkami marzeń, bucik za próg, cukierek z grosikiem na szczęście, talerzyki przyszłości, serce z imionami….Między czarowaniem były oczywiście tańce przy dźwiękach wesołej muzyki…dominował ostry hip-hop, choć zdarzały się też i klasyczne pląsy, wedle gustu i uznania tancerzy. Jednym słowem doskonała zabawa, dobre jedzenie, dobry humor i odrobina …magii.                               

     Agnieszka Szota       

 

„Ratujemy i uczymy ratować”
 

 

W listopadzie 2014r. w klasach I-III naszej szkoły zostały przeprowadzone zajęcia w ramach programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Głównym założeniem programu jest przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności ratowniczych oraz właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Podczas przeprowadzonych zajęć dzieci doskonaliły wcześniej zdobyte umiejętności oraz nabywały nowe. Tematyka zajęć w klasach I obejmowała zachowanie własnego bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności i wzywanie pomocy. W klasach II - sprawdzenie oddechu i nauka układania w pozycji bocznej ustalonej, a w III - prawidłowy sposób wykonywania oddechów ratunkowych i uciskania klatki piersiowej. Zdobytą wiedzę dzieci wykorzystały w trakcie ćwiczeń praktycznych na fantomach.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem i świadomością uczestniczyli w zajęciach. Mamy nadzieję, że zajęcia te nie tylko wyposażyły uczestników w wiedzę i umiejętności
z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy, ale także uświadomiły, że od nich także może zależeć  życie innego człowieka.

 

J.Szczeblewska

 B.Bernatowicz
 

 

Rajd szkolny klas pierwszych
01.10.2014

 

NASZ PIERWSZY RAJD SZKOLNY

Pierwszy dzień października był wyjątkowo radosny dla uczniów klas pierwszych, bowiem wtedy to odbył się nasz pierwszy rajd szkolny. Mali turyści początkowy etap wyprawy odbyli kolejką turystyczną, następnie wędrowaliśmy przez las podziwiając piękno otaczającej nas przyrody. Celem ostatecznym wędrówki było dojście do leśniczówki, gdzie w jej pobliżu czekało ognisko, kije i pyszna kiełbaska. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zajęły się pieczeniem tychże kiełbasek a potem ich konsumpcją. Droga powrotna była długa, ale niespożyte siły naszych najmłodszych uczniów nie zawiodły i w doskonałych humorach , a także z wesoła piosenką na ustach szczęśliwie powróciliśmy do szkoły. Pierwszą wycieczkę oceniamy  na szóstkę z plusem…
 

 

Rajd Szkolny
klasy IV-VI     01.10.2014


 

W środę 1.10 2014 roku wybraliśmy się na XXX Jesienny Rajd Szkolny. Po raz pierwszy udaliśmy się pociągiem do Dusznik-Zdroju, aby stamtąd wrócić pieszo.
           O godzinie 8.00 przyszliśmy do szkoły bez teczek, ale z plecakami z prowiantem, piciem i kiełbaską na planowane ognisko. Wspólnie udaliśmy się na dworzec PKP, skąd szynobusem pojechaliśmy do Dusznik-Zdroju. Delikatnie kropił deszczyk, ale było cieplutko .Wyruszyliśmy  początkowo żółtym szlakiem, aby następnie maszerować starą drogą do Szczytnej. Widoki były przepiękne – Wolarz, Szczytnik rozpościerały się przed nami poprzez pierwsze kolorowe liście.
            Po krótkim odpoczynku na szczytnieńskim ryneczku ruszyliśmy ponownie na żółty szlak. Tym razem strome podejście do zamku spowodowało u niektórych sporą zadyszkę. Warto było! Widoki z platformy – niezapomniane, a dodatkową atrakcją było obserwowanie wspinaczki linowej w wykonaniu adeptów wojskowych.
         Ze Szczytnika zeszliśmy na Piekiełko, gdzie pan leśniczy rozpoczynał rozpalanie dla nas ogniska. Po kilku chwilach kiełbaski radośnie skwierczały nad ogniem. Smakowały wyśmienicie.
W międzyczasie zapaleni grzybiarze znajdowali, to tu to tam, czarne łebki, borowiki czy zające.
        
Około 13.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Niektórzy zmęczeni, niektórzy gotowi maszerować dalej. Jednak wszyscy, z niecierpliwością, czekamy na następny już XXXI rajd w 2015r.

 

 

XIII  Polanicki Bieg Trzeźwości

XIII Polanicki Bieg Trzeźwości „Pokonaj Samego Siebie odbył się
24 września 2014 roku. Jak co roku impreza była zwieńczeniem kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Podsumowania kampanii dokonał Mariusz Winiarz.
        W imprezie udział wzięło ok. 250 biegaczy z polanickich szkół. Imprezę poprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju.
        Oprócz biegów, które odbyły się w ośmiu kategoriach, impreza była wyśmienitą okazją do wręczenia nagród laureatom ogólnopolskich konkursów, podziękowania i rozdania dyplomów szkołom oraz certyfikatów nauczycielom biorącym aktywny udział w kampanii ZTU.
Wyniki Polanickiego Biegu Trzeźwości Zachowaj Trzeźwy Umysł:
Klasy I-II
Dziewczęta: I miejsce Natalia Kamińska, II Oliwia Bil, III Weronika Rączka
Chłopcy: I miejsce Samuel , II Michał Krawczyk, III Szymon
Klasy III-IV
Dziewczęta: I miejsce Beata Paprota, II Milena Dusza, III Patrycja Gładysz
Chłopcy: I miejsce Mateusz Biniewski, II Emil Marciniszyn, III Janusz Garbacz
Klasy V-VI
Dziewczęta: I miejsce Daria Kibitlewska, II SP Edukator, III SP Edukator
Chłopcy: I miejsce Bartosz Moździerz, II Paweł Kłonowski, III Adam Lemiesz

 

 


Turniej
o Puchar

Premiera Donalda Tuska

 

W miesiącu wrześniu po raz V już odbyły się kolejne etapy Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska. 9 września walczyły roczniki 2003 i 2004 w kategorii dziewcząt i chłopców, zaś 15 września roczniki 2002 i 2001. Dziewczęta i chłopcy starsi zajęli II miejsce nie kwalifikując się dalej, ale roczniki 2003 dziewczęta  i 2004 chłopcy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego. Zawody odbywały się na Orliku przy SP2 w Polanicy jednak dziewczęca drużyna Lampartów dopiero III miejsce (brawa dla obrony i bramkarza za niesamowitą walkę w obronie). Chłopcy udali się pociągiem do Kudowy-Zdroju gdzie ulegli niestety drużynie gospodarzy i nie zakwalifikowali się dalej.

Wszystkim drużynom biorącym udział w tegorocznych rozgrywkach gratulujemy chęci udziału, walki i przestrzegania zasad fair play w grze. Do następnego roku!!!

 

 

Nasze szkolne czytanie Sienkiewicza.

      5.września 2014r. uczniowie po przyjściu do szkoły zwrócili uwagę na nietypowy kącik, który w sugestywny sposób zachęcał do.... czytania. Właśnie taką funkcję miał pełnić przez kilka przerw w tym dniu. W ten właśnie sposób włączyliśmy się do akcji, której pomysłodawcą był prezydent RP Bronisław Komorowski. Miała ona mieć miejsce dzień później 6.09.br, kiedy to ludzie kultury, nauki i polityki czytali "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.
     W naszej szkole fragmenty dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla właśnie w piątek czytali: pan dyrektor Dariusz Kłonowski i panie: Anna Stępek i Beata Muziewicz.
Chcąc jeszcze bardziej uatrakcyjnić spotkania z literaturą uczniowie klasy IVa pod kierownictwem pani Małgorzaty Zawady przygotowali i zaprezentowali układy tańca szlacheckiego - poloneza, a biografię autora przybliżyła Alicja Strycharska z klasy Vb. W całej akcji nie zabrakło też czegoś dla podniebienia, bo w tym dniu degustowaliśmy miód, którego zalety wychwalał na kartach swoich dzieł Henryk Sienkiewicz. (Oj, było słodko!)
       Jeszcze jednym ważnym elementem, który miał zwrócić uwagę uczniów na spuściznę Henryka Sienkiewicz, była propozycja przyniesienia przez nich dzieł autora z domowych biblioteczek, za co można było dostać stosowną nagrodę. I wierzcie mi, że wśród przyniesionych książek, znalazły się prawdziwe "białe kruki", jak między innymi lwowskie wydanie "Pism" Sienkiewicza z roku 1932. Podsumowaniem akcji "Narodowego Czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza" w naszej szkole nastąpiło w poniedziałkowy ranek, kiedy to w czasie apelu odbył się konkurs dotyczący twórczości Sienkiewicza, w czasie którego uczniowie poprawnie i bardzo licznie odpowiadali na pytania.
Myślę, że warto było podjąć trud organizacji imprezy i dziękuję pani Annie Stępek za współpracę.


  Beata Muziewicz

<<<<<<< Druga strona Czwarta strona>>>>>>

Gazeta

Szkolny Duszek

 

Zdjęcia
archiwalne
szkoły

Klubu Młodego Przyrodnikaa

Wyjazd do Wrześni
IV Sejmik Karpacki

Dyktanda

PRZYJAŹŃ 
POLSKO - CZESKA

PRZYJAŹŃ 
POLSKO - NIEMIECKA

Ciekawe strony

Ochrona Środowiskaa
w naszej szkole

Monte Cassino

więcej